A vitamini hangi hastalığa iyi gelir?

A vitamini hangi hastalığa iyi gelir?

Kanser: Beta-karoten bulunan yiyeceklerden tüketen kişilerin, akciğer kanseri ya da prostat kanseri gibi belirli türden kanser risklerine yakalanma ihtimali daha düşük olabilir. Kanser riskini azaltır. Meyve, sebzelerle alınan A vitamini, akciğer kanserine yakalanma riskini düşürür. Beta karoten bakımından zengin bir beslenme, ağız ve akciğer kanserine karşı koruyucudur. Yapılan bilimsel çalışmalara göre; karotenin, kolon kanserine karşı da koruma sağladığı görülmüştür. A vitamininin prostat kanserinden de koruduğu kanıtlanmıştır.

Kızamık: A vitamini eksikliği olan çocuklar; çocuk hastalıklarında olan kızamık olduğunda, bu rahatsızlığı daha şiddetli geçirirler. Bu çocukların yani A vitamini eksik olanların doktorunuzun tavsiyesi ile A vitamini takviyesi aldıkların da kızamıktan kaynaklanan ateş ve ishal azalabilir.

Tip 2 Diyabet Tedavisinde: Yapılan bir çalışmaya istinaden; A vitaminin bir türevi olan “retionik asit” kobay olarak kullanılan diyabetli farelerde kan şekerini düşürüp dengelemiştir.

Diş Ve Diş Eti Hastalıkları: Yeterli miktarda A vitamini alınması; diş ve diş eti rahatsızlıkları için önemlidir. Çünkü A vitamini eksikliğinde; diş, diş kemiklerinde deformasyonlar oluşmaya başlar.

Bitot Lekesi: A vitamin eksik olduğunda; gözde bulunan üç bölümde etkilenir. Yani retina, konjontiva ve kornea. A vitamini eksikliği sonucunda gözde kuruluk, konjoktiva da leke oluşumu meydana gelir. İşte bu lekeye de bitoto lekesi ismi verilir. Burada lokal enfeksiyonlar meydana gelir. Bu da görmenin kısmi ya da tamamen engellenmesine sebep olur.
Bakar körlük, gece körlüğü gibi görme bozukluklarını önler
Hücrelerde bulunan fazlalık elektronlarla (yani serbest radikallerle) mücadele eder. DNA’ya zarar vermesine engel olur. Çünkü A vitamini güçlü bir antioksidandır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.